Ara
Close this search box.

Tirsan Kardan’dan Büyük Yatırım

Tirsan Kardan’dan Büyük Yatırım

Tirsan Kardan’dan Büyük Yatırım

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde otomobil şaftları, direksiyon kolonları ve vites kutusu ile diferansiyel flanşlarının tasarım ve üretimini yapan Tirsan Kardan firması düzenlenen tören ile OSB’nin IV. Kısım içerisinde, 2017 yılında hizmete girecek yeni fabrikasının temelini attı ve yeni yaptırdığı Ar-Ge Merkezinin açılışını aynı anda gerçekleştirdi.

Tiryakiler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki, 2 yılda 130 milyon liralık yatırım yapacaklarını ve ihracat rakamlarını 2020 yılına kadar 100 milyon dolara çıkaracaklarını dile getirdi.

Törene Manisa Valisi Sn. Erdoğan Bektaş, İzmir Valisi Sn. Mustafa Toprak, CBÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Kemal Çelebi, Şehzadeler Belediye Başkanı Sn. Ömer Faruk Çelik, MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Sait Cemal Türek, Ford Otomotiv Genel Müdürü Sn. Haydar Yenigün, Tiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Tiryaki, Sanayiciler ve birçok davetli katıldı.

DÜNYACA ÜNLÜ OTOMOTİV FİRMALARINA İHRAÇ YAPILIYOR 

Tiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki törende yaptığı konuşmasında, 40 yıldan bu yana aktarma organları konusunda üretim yaptıklarını, üretimlerinin yüzde 70’ini dünyada ünlü otomotiv firmalarına ihraç ettiklerini belirterek, “Son 4 yılda dünyadaki rakiplerimizi geçerek Vokswagen Amarok, Crafter, Mercedes Sprinter ve İveco Daily marka ticari araçların projelerini aldık” dedi. 2017’de açılacak yeni fabrikalarının temelini de attıklarını kaydeden Tiryaki, fabrikanın 35 dönümü kapalı olmak üzere 50 dönümlük bir alanda kurulacağını söyledi. Tiryaki, “Fabrikada yeşil bina teknolojisi ile yalın üretim teknikleri kullanarak ileri teknoloji üretim yapılacak. Gelecek 2 yılda yapacağımız yatırımların tutarı 130 milyon lirayı bulacak” diye konuştu.

AR-GE KONUSUNDA CİDDİ YATIRIM 

Tiryakiler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tiryaki, yeni kurdukları Ar-Ge merkezi konusunda ciddi yatırım yaptıklarını ve merkez bünyesinde 35 mühendisin çalışacağını dile getirerek, “Ar-Ge konusunda ciddi yatırımlar yaptık. Satış gelirlerinin yüzde 3’ünü Ar-Ge yatırımlarına ayırmayı planlıyoruz. Bu da AB standartlarına uyuyor. 83 milyon dolar olarak gerçekleşen grup ihracat rakamı bu yatırımlar ile 2020 yılında 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Tiryaki konuşmasında, Türkiye ve Rusya’da fabrikalarının bulunduğunu ifade ederek, 2018 yılında Avrupa’da, 2020 yılında da Amerika’daki müşterilerinin talepleri doğrultusunda fabrika kurmayı planladıklarını da dile getirdi.

Mehmet Tiryaki konuşmasının devamında Türk otomotiv ve tedarik sanayisindeki gelişmelere de dikkat çekerek, otomotiv sanayisinin 24 milyar dolar ile ihracatta lider olduğunu söyledi. Tiryaki, 18-19 yıl önce otomotiv ihracatındaki tedarik sanayi payının yüzde 10’lar seviyesinde olduğunu belirterek, bugün yüzde 41 ‘ler seviyesinin yakalandığını ve otomotiv sanayisinin artık önderlik eden bir konuma geldiğini ifade etti.

Mehmet Tiryaki’nin ardından konuşan Ford Otomotiv Sanayi Genel Müdürü Haydar Yenigün de, otomotiv sanayisindeki gelişmelere vurgu yaparak. Tiryakiler Grubu’nun Tirsan Kardan firmasını tebrik etti.

MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek ise törendeki konuşmasında, “Stratejik hedeflerimizden biri Bölgemizin ileri teknoloji ve yüksek katma değerli ürün üretiminin arttırılması için uygun hizmet ve olanaklar sunmaktır. Bu ürünlerin üretilebilmesi için    Ar-Ge Merkezlerinin şart olduğunu hepimiz biliyoruz. Bölgemizde Ar-Ge faaliyetlerinin yoğunlaştırılabilmesi amacıyla MOSEV Vakfı’nı kurduk. VI. Kısım Tevsi Alanımız içerisinde bir Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi kuracağız, bu konuda Dünya’da isim yapmış enstitüler ile işbirliği içerisindeyiz. TİRYAKİLER GRUBU, hem Ülkemizin otomotiv yan sanayi firmaları arasında önde gelen ileri teknoloji üretim tesisleri ile hem de sosyal sorumluluk projeleri ile örnek firmalarımız arasında yer almaktadır. Bu sebeple, Ar-Ge yatırımının açılışında bulunuyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.  Bu merkezden doğacak çalışmalar ile yüksek katma değerli, ileri teknoloji ürünler üreterek, Bölgemizin teknolojik sınıflandırmasındaki payını bu yönde ileriye taşıyacağına eminim.

Ülkemiz, ne yazık ki Ar-Ge konusunda arzu edilen seviyede değil. Hükümetimiz bu konuda yapılan yatırım ve uygulamalara önemli teşvikler veriyor. Kurulan AR-GE tesisleri ve bu amaçla yapılan her yatırım ile açığımızı en kısa zamanda kapatacağımıza inanıyorum.

Tüm bunların yanında Bölgemizin IV. Kısım II. Etabında tahsis ettiğimiz yeni alanlarında kuracakları fabrikanın temelini atıyor olmanın da büyük gururunu yaşıyoruz. Yaklaşık 35.000 m2’lik kapalı alanı ile toplamda

45.000 m2’lik bir parsel üzerinde inşa edilecek bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile 700 kişiye daha istihdam sağlanacak.  İşte bu nedenle başta, yeni yatırımlarını faaliyete geçirerek çalışanlar için yepyeni bir motivasyon kaynağı oluşturan, hepimizin örnek aldığı duayen Sanayici,  Tiryakiler Grubu’nun başkanı, Sayın Mehmet TİRYAKİ olmak üzere, tüm firma yetkililerini ve çalışanlarını Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri, Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına huzurlarınızda tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun, bereketli olsun.’’ dedi.

Törende son olarak konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da kentteki yatırımlarından dolayı sanayicilere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Tiryakiler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki, konuklara plaket verdi. Törende temeli atılan fabrika alanına da canlı bağlantı yapılarak temel atma ve Ar-Ge Merkezi açılış töreni aynı anda yapıldı. Açılışın ardından davetliler Tirsan Kardan firmasının Ar-Ge Merkezi’ni gezdi.