Ara
Close this search box.

Sanayi Bakanlığı Sanayiciyle Bir Aradaydı.

Sanayi Bakanlığı Sanayiciyle Bir Aradaydı.

Sanayi Bakanlığı Sanayiciyle Bir Aradaydı.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlyas Aydoğan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Sanayi Ürünleri ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere ve Şube Müdürü Selim Bozdemir bir dizi ziyaret programı için Manisa’ya geldi.

Programa firma ziyaretleri ile başlayan Müsteşar Yardımcısı Aydoğan ve beraberindeki heyet, ilk olarak Genç Kalıp firmasında kahvaltılı bir sohbet toplantısına katılarak, kalıpçıların sorunlarını dinledi ve çözüm üretmek üzere çalışmalara başlayacaklarını belirtti. Genç Kalıp firmasındaki toplantının ardından Muradiye orta ölçekli sanayi bölgesinde faaliyet gösteren kalıp fabrikalarında incelemelerde bulundu.

Müsteşar Yardımcısı Aydoğan ve bakanlık yetkilileri Manisa OSB’de faaliyet gösteren ve otomotiv devi firmalara kalıp üretimi yapan Sarıgözoğlu firmasını da gezdi. Ziyarette Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu yapılan çalışmalar ve ürettikleri kalıplar ile ilgili bilgi vererek dünya otomotiv devlerine üretilen ürün kalıplarını gösterdi. Müsteşar Yardımcısı Aydoğan fabrika gezisi sonrasında, “Manisa’da kalıp üretimi konusunda güçlü bir potansiyel olduğunu gördük. Bu çok önemli bir gelişme. Biz bakanlık olarak, bu potansiyeli ortaya çıkarmak için her türlü desteği vermeye hazırız. Bu konuda gereken çalışmayı başlatacağız” dedi.

Fabrika ziyaretleri sonrasında, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek’i ziyaret eden Aydoğan Manisa OSB hakkında bilgi aldı. Ziyaret sırasında Yönetim Kurulu Başkanı Türek, Bölgenin mevcut durumu, sanayiciye sağlanan imkânlar ve bu güne kadar gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bir brifing veren Türek, özellikle teknoloji ağırlıklı ve katma değerli ürünler üreten bir OSB olmak için çalıştıklarını belirtti.  Türek, teknoloji geliştirme çalışmaları konusunda Bölge Sanayicilerinin ihtiyaç duyacakları alt yapı ve üst yapı yatırımlarını hayat geçirmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Ziyaret sırasında Müsteşar Yardımcısı Aydoğan, Manisa’nın ülke ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek Manisa’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Ziyaretin ardından Manisa Organize Sanayi Bölgesi Konferans salonunda AR-GE destekleri konusunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Ar-Ge Merkezleri konusunda sanayicilerin sorularını cevapladı.

Ar-Ge merkezi olarak onaylanabilme şartı olan, Ar-Ge merkezinde tam zamanlı 50 kişi çalıştırma koşulunun, 21 Mayıs 2014 tarihinde ki bir Bakanlar Kurulu Kararı ile 30 kişiye indirildiğini belirten Uzkurt; “Bu sayede Ar-Ge projeleri gerçekleştiren ancak personel sayısı nedeniyle Ar-Ge merkezi kazanımlarından yararlanamayan firmalara da başvuru olanağı sağlanmıştır.” dedi. Ayrıca Uzkurt, Ar-Ge destekleri için ayrılan bütçenin tamamının hiçbir zaman kullanılamadığını, ama Bakanlık olarak bu konuya çok fazla önem verdiklerini ve bu sebepten dolayı daha çok sayıda firmanın bu desteklerden yararlanabilmesi için değerlendirme komisyonunun kriterlerini yeniden düzenlediklerini de kaydetti.

Ar-Ge merkezi bulunan firmaların faydalanacağı desteklerden bahseden Uzkurt, Bakanlık tarafından onaylanmış Ar-Ge Merkezi bulunmayan firmalarında, Bakanlık çatısı altındaki KOSGEB, TÜBİTAK, TSE gibi kurumların desteklerinden yararlanabileceklerini, üniversitelerle işbirliği ile gerçekleştirecekleri SAN-TEZ projeleri ile de Sanayi Bakanlığından destek alabileceklerini dile getirdi.