Ara
Close this search box.

Manisa OSB, ZEKİ ile “taçlandı”

Manisa OSB, ZEKİ ile “taçlandı”

Manisa OSB, ZEKİ ile “taçlandı”

Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Projesi (ZEKİ) ile 14. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde (14. Stevie International Business AwardsSM) gümüş ödül almaya hak kazandı.

Manisa OSB’nin zihinsel engelli bireylere yönelik olarak 2015 yılı sonunda başlattığı ve 2017 yılı başında işletmeye aldığı sosyal sorumluluk projesi Z.E.K.İ. (Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri) Yaşam Merkezi, Manisa OSB’ye dünyanın saygın iş ödülleri arasında bulunan Stevie International Business AwardsSM’ın “Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı” Kategorisinde Gümüş Ödül getirdi.

Manisa OSB, adını Yunanca’da “Taçlandırılmış” sözcüğünden alan Stevie Ödülü’nü 21 Ekim 2017’de Barselona’da düzenlenen törenle aldı. Törene katılan  Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Sarıgözoğlu “Aldığımız ödül; projenin gerçekleşmesinden duyduğumuz gurur ve mutluluğun simgesi oldu” dedi.Her sektörden dünyada yaklaşık 60 ülkeden çok sayıda şirket, kuruluş, kar amacı gütmeyen kuruluşun katıldığı ve 7 kategoriden oluşan Stevie Ödülleri’nin “Kuruluş ve Organizasyon Kategorisi”ne bu yıl 3 bin 900 başvuru yapılmıştı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’i aşkın profesyonel yönetici arasından seçilen 12 jüri heyeti tarafından gerçekleştirilen iki aylık değerlendirme sonucu Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi ödüle layık görüldü.

En büyük kazanım manevi

Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi Projesi’nin en büyük kazanımının engelli bireylerin ailelerine destek olduğunu söyleyen Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait TÜREK, “Projemizin hayata geçmesinden en büyük kazancı engelli çocuğu olan aileler elde etti. Çünkü bu aileler, yeteri kadar destek göremiyor. Şimdi en azından çocuklarının geleceğine dair endişe taşımıyorlar. En büyük mutluluğumuz engelli bireylerin kendi hayatlarına dair yaşadıkları olumlu değişim. Bu işyerleri sayesinde engelli gençlerimiz tüketici konumdan üretici konuma geçtikleri için hayata daha çok bağlandılar” dedi.

Manisa OSB Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi Hakkında

Manisa OSB Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri alanında yapılmış ilk ve tek proje olma özelliğini taşımaktadır. Toplamda 12 işyerinin ve 96 kişilik zihinsel engelli bireyin istihdam kapasitesinin olduğu Merkezde Ekim 2017 itibariyle 34 zihinsel engelli birey, Manisa OSB firmaları olan TELESET, STANDARD PROFİL, VESTEL BEYAZ EŞYA ve BOSCH TERMOTEKNİK tarafından istihdam edilerek iş ve aylık gelir sahibi olmuştur. Diğer firmalardan da başvurular devam etmektedir.