Ara
Close this search box.

Manisa OSB Sürdürülebilirlikte de Bir Adım Önde

Manisa OSB Sürdürülebilirlikte de Bir Adım Önde

Manisa OSB Sürdürülebilirlikte de Bir Adım Önde

Bulunduğumuz çağda, şirketler, kurum ve kuruluşların yalnızca mal ve hizmet üretip satması ve karşılığında finansal başarı elde etmesi maalesef ki artık yeterli değil. Çevreye ve insana duyarlı iyi birer kurumsal vatandaş olmaları ve iyi kurumsal yönetim uygulamalarını ilke edinmeleri de tüm kurumlardan beklenmektedir. Bu küresel dönüşüm süreci içerisinde, sorumlu ve öncü bir OSB örneği olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, 2024 için belirlemiş olduğu stratejiler arasında yer alan “sürdürülebilirlik” vizyonu ile ekonomik, teknolojik, çevresel ve sosyal boyutlarda hem OSB olarak kendisinin hem de paydaşlarının iş sürekliliğinde olumlu bir etki yaratarak; her alanda sürdürülebilir değer oluşturmaya devam ediyor.

Sürdürülebilir kalkınma farkındalığı ve çevresel duyarlılık ile birlikte, sürdürülebilirlik çalışmalarına hız verdiklerini belirten Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait TÜREK, “Bir Adım Önde” sloganı ile çıktıkları sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde ekonomik, teknolojik, çevresel ve sosyal alanlarda bir yol haritası oluşturduklarını açıkladı.

ESG (Environmental, Social and Governance) kısaltmasıyla tanımlanan çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (yönetişim) temelli yatırımların geçmişte de önemli olduğunu ancak bugün şirketlerin gelecekte daha dayanıklı olması için yürütülen çalışmalar çerçevesinde daha da anlamlı hale geldiğini belirten Başkan Sait TÜREK, “ESG yatırımları kurumlar, kuruluşlar, şirketler ve gezegenimiz için artık bir zorunluluk. Biz de bu zorunlulukların bilincinde olarak, hızla değişen günümüz koşullarında uzun vadeli değer yaratacak çalışmalar yapmak üzere bir yola çıkıyoruz.” dedi.

Manisa OSB’nin tüm sürdürülebilirlik çalışmalarını yönetecek bir Sürdürülebilirlik Kurulu oluşturduklarını açıklayan TÜREK, “Kurulumuz sürdürülebilirlik konusunu bütünsel olarak ele alacağı çalışmaları ile daha iyi bir dünya için çalışmaya ve üretmeye devam edecek.” dedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sürdürülebilirlik Kurulu, kurumsal sürdürülebilirlik ilkeleri ve iklim değişikliğine ilişkin kurumsal politikaları ve stratejileri belirleyecek; iş süreçlerini belirlenen politikalar ve stratejileriyle uyumlayarak; sürdürülebilirlik değerlendirmelerini takip edecek.

Kurul, Birleşmiş Milletler’in küresel sözleşmesi olan ‘17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’ ile uyumlu çalışmalar yürütecek.