Ara
Close this search box.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Olağan Genel Kurulu Yapıldı

MOSB Olağan Genel Kurul’u 08 Haziran 2017 Perşembe günü Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

 

106 sanayicinin katıldığı ‘Genel Kurul’a divan teşekkülü ile başlandı. Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Temsilcilerinin de hazır bulunduğu Genel Kurul’da Divan Başkanlığına Ramazan SÖNMEZ, Divan Üyeliklerine Huriye USLU ve Nedim AYSAN seçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından ‘Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun sunumuna geçildi.

 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. TÜREK açılış konuşmasında ‘Genel Kurul’a katılan tüm firma temsilcilerine ilgilerinden ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek, 2016 yılı faaliyetlerini özetleyen bir sunum yaptı.

 

Sait Türek yaptığı teşekkür konuşmasında; 2016 yılı Manisa OSB Bütçesinin 640.059.000 TL olarak belirlendiğini ifade etti.

 

Konuşmasında “2016 yılı Hepimiz için gerçekten zor bir yıl oldu. Bizler bir ülkenin karşılaşabileceği en ciddi sorunları yaşadık. Bugün ise, Geçen Temmuz’da yaşananlardan sonraülkemizde huzurun ve refahın yeniden tesisi için milletçe büyük çabalar gösteriyoruz.Ülkemizin yaşadığı sorunları aşması, Türk ekonomisinin uluslararası arenada rekabet gücüne kavuşması ve Ülkemizin yeniden hızlı kalkınma sürecine geçebilmesi ancak üretim  istihdam ve ihracatın artmasına bağlıdır. İşte burada en önemli rol biz sanayicilere düşüyor. ” dedi.

 

Genel Kurul konuşmasına şöyle devam etti. “Bize göre yeni nesil OSB’ler sadece altyapı ve üstyapı hizmetlerinin verildiği , sanayi odaklı bir üretim merkezi değil ,aynı zamanda insan odaklı bir yaşam merkezi de olmalıdır. Bölgemiz Ülkemizin en köklü yapı taşlarından biri olarak 50 yıldır faaliyetini sürdürürken Sanayicilerimize uygun yatırım ve üretim ortamı sunmaya her daim devam etmektedir. Yeni hizmetler sunabilmek, hizmetlerimizin kalitesini arttırabilmek amacı ile bölgemizce 2016 yılında 50 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirilmiştir. 2017 yılında gerçekleşmesini beklediğimiz yatırım bütçesi ise 60 milyon civarındadır. Bu yatırımların birkaçından söz etmek istiyorum.

MOSB Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri. Aslında burası bir işyerinden çok zihinsel engelli vatandaşlar için bir yaşam merkezi niteliğinde. Aralık 2015’de temeli atılan, Ocak 2017’den bu yana da işletilen ve Türkiye’de örneği bulunmayan merkez. Merkezde ilk olarak Eylül 2016’da Teleset Firmasının başvurusunu aldık.  Firma 1 Şubat 2017 tarihi itibariyle 8 zihinsel engelli çalışanı ile korumalı işyerinde faaliyete başladı. Teleset’i, Standart Profil ve Vestel izledi. Bugün itibarı ile 26 zihinsel engelli gencimiz bu firmalarımızın Korumalı işyerlerinde çalışıyor ve maaşlarını kazanıyor.

 

Biz Manisa OSB olarak yatırımcısının çözüm ortağı olmayı kendine misyon edinmiş bir bölgeyiz. Bu çerçevede mevcut altyapı ve üstyapı çalışmalarımızın yanında firmalarımızın ihtiyaç duyduğu alanları tespit etmeye ve bu konularla ilgili olarak çözüm üretmeye de büyük bir gayret gösteriyoruz.İş koluna göre hepimiz ayrı ayrı pek çok sıkıntı ile karşılaşıyoruz ancak ortak bir sıkıntımız var o da nitelikli eleman bulma sıkıntısı. Yürüttüğümüz istihdam politikası kapsamında 2016 yılında öncelikle bu soruna çözüm olacağına inandığımız yatırımları hayata geçirmeye özen gösterdik. Bunların başında okul geliyor. 2010’da inşa ettiğimiz Özel Manisa OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2012 yılından bu yana işletiliyor. Toplam mezun sayısı 930’a ulaştı. Kısa sürede bin öğrenci kapasitesine ulaşan ve emsalleri arasında fark yaratan okula bin kişilik bir ek bina yapmaya karar verdik. Bu amaçla yola çıktık ancak ek bina yerine içinde 192 yataklı bir yurt, uluslararası standartlarda bin 710 kişilik spor salonu ve küçük organizasyonların yapılabileceği bir salon bulunan eğitim tesisi inşaatına giriştik. Şubat 2016’da başladığımız inşaatın Ağustos 2017’de tamamlanmasını ve yeni öğretim yılında öğrencileri kucaklamasını hedefliyoruz.

 

Bildiğiniz üzere Ülkemizdeki İç Göç hareketlerinin istihdam ve İşgücü piyasasına etkisi büyüktür. Bu kapsamda göç alabilmeniz için konut sorununu çözmüş olmanız gerek. İşte bu aşamada Biz de Manisa OSB olarak, halihazırda Bölgemizin batısında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Yunusemre Belediyesi işbirliği ile yapımı devam eden toplu konut çalışmalarının bir paydaşı olmaya karar verdik. Bu kararımız çerçevesinde Şubat 2016 ‘da Sadece Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımızın ya da çalışanlarının satın alabileceği konutlardan oluşacak bir kompleks için öncelikli olarak 2000 konut talebimizi Belediyemize ilettik. Yunusemre Belediyemiz de halihazırda yürütmekte oldukları Yunuskent projesine bizim bu talebimizi de ortak ederek, “OSB KENT” projesini hayata geçirmemize destek verdi. Bu kapsamda, Bölgemiz ve Yunusemre Belediyesi ile 3 Haziran 2016  tarihinde İşbirliği protokolü imzaladık ve çalışmalara başladık. Bu çalışmalar nihayete erdiğinde eminim Türkiye ‘deki diğer tüm OSB ‘lere örnek olacak bir proje hayata geçmiş olacaktır.

 

İnsana ve yaşama dair projelerimizden bahsetmişken şimdi de MOS- art ‘tan bahsetmek istiyorum. Manisa OSB ‘nin ilk Binası olarak 47 yıl Bizlere hizmet veren Bölge Müdürlüğü Binamız artık Bölgemizin Sanat Galerisi… 2016 yılının sonunda verdiğimiz bu dönüşüm kararıyla çalışmalarımıza hızla başladık. Binanın tüm orijinal öğelerine sadık kalarak her parçasını özenle restore ettik. Bizler Manisa OSB olarak yaşadığımız şehrin sosyal ve kültürel gelişimine de destek vermeyi bir borç biliyoruz. İşte MOSart çatısı altında bir çok sanatçıyı ve sanat severi burada ağırlayarak bu mekanı sadece İzmir’den değil Ülkemizin her yerinden gelecek sanatseverlerin buluşma noktası yapmak istiyoruz.

 

Diğer önemli bir yatırımımızda otel ve sağlık spor kulübümüz “The Fortyfive Business Hotel & SPA Tüm şartları ve imkanları ile sanayicimizin ve şehrimizin  ihtiyaçlarına cevap vereceğine inandığımız yeni yatırımımız “The Fortyfive Business Hotel & SPA ‘nın temelini 27 Ekim 2015 ‘de atmıştık .Yapımı 15 ay süren ve yaklaşık 5000 m2’lik alana sahip olan otelimiz de, 52 Deluxe Oda bulunuyor.160 kişilik A la Carte restaurantı, 1000 m2lik SPA alanında Yarı Olimpik Havuz, Fitness alanı ve Tenis Kortu da yer alıyor.” dedi

Konuşmasının devamında bütçe verilerine de değinen Yönetim Kurulu Başkanı Sait TÜREK “Zorlu ekonomik şartlarda iş ve aş sağlamak için gösterdiğiniz özverili emek ve çabalarınızı Biz Manisa OSB Yönetim Kurulu olarak canı gönülden destekliyoruz. İnanın Bölgemiz için attığımız her adım , verdiğimiz her kararda Sizleri yanımızda hissetmek bizlere güç veriyor. Ben bu vesile ile Bizlere duyduğunuz güven ve verdiğiniz destek için Yönetim Kurulum adına Siz değerli Bölge Sanayicilerimize çok teşekkür ediyor, Mübarek Ramazan ayınızı da kutluyorum. Sağlıcakla kalın.” Dedi.

Daha sonra gündem maddelerinin oylamasına geçildi. Birlik ve beraberlik içinde tüm gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile geçti.