Ara
Close this search box.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi 2023 Hedefine Doğru Hızla İlerliyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi 2023 Hedefine Doğru Hızla İlerliyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi 2023 Hedefine Doğru Hızla İlerliyor

10 milyon metrekare alanı, 223 katılımcısı, yüksek dış ticaret hacmi, sağladığı istihdamı, 50 yılı aşan deneyimi, gerçekleştirdiği sosyal projeleri, modern ve eksiksiz altyapısı ile çağın ilerisinde, katılımcısına hizmet sunan Manisa Organize Sanayi Bölgesi 2023 hedefi için stratejisini belirliyor.

Bu amaçla Bölge Sanayicisi ile öğle toplantıları yaparak bir araya gelen MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait TÜREK 2023 hedefine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi: “Ülkemizin 2023 hedeflerine uygun olarak bizde ne yapabiliriz diye düşündük. Konu ile ilgili stratejilerimizi belirlemek için çalışmalar yaptık.

-Yatırım ve Üretim Ortamının İyileştirilmesi

-Hizmet Kalitesi ve Çeşitliliğin Arttırılması

-Rekabet Gücünün Arttırılması

-Marka Değerinin Yükseltilmesi

-Sağlıklı Gelişimin Sürdürülmesi

gibi hedefler belirledik.

Hazırladığımız Manisa OSB strateji planımız için ana başlıklar belirledik. Ulaşım, iş gücü, su, çevre, enerji, sağlık, güvenlik ve sosyal sorumluluk gibi.

İş gücü politikamız kapsamında, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Sanayimize yetişmiş iş gücü yetiştirebilmek için gelişmiş ekipmanlar ile donattığımız bir okul yaptık. 947 öğrencimiz şu an okuyor. Bu da yetmez dedik Meslek Lisemize ek bina,  350 öğrenci kapasiteli yurt, kapalı spor salonu ve amfi yapımına başladık. Bu yılın sonuna doğru inşaatımızı tamamlamak istiyoruz. Proje tamamlandığında 2000 öğrencimiz burada eğitim görüyor olacak.

İşgücü ile ilgili ayrıca İşkur ile protokol yaparak İşkur Destek Noktasını açtık. İş arayanlar buraya cv bırakabiliyor. Firmalarımızın taleplerine göre yönlendirme yapıyoruz.

OSB’ler arasında yapılan yarışmada En Çevreci OSB ödülüne sahip bir OSB’yiz. Çevreye karşı olan hassasiyetimiz artarak devam ediyor. Çevre Laboratuvarı Akreditasyon işlemlerimiz de son aşamaya geldi.

Enerji politikamız ise sanayicimize her zaman en ucuz ve temiz enerjiyi temin etmektir. Yatırımlarımız da bu yönde devam ediyor. Kurulu üretim gücümüzü artıyoruz. Mevcut Enerji Santralimize yaptığımız yatırımların dışında yenilenebilir enerji konusunda da projelerimiz var.

Güvenlik özellikle son yıllarda daha da önemli hale geldi. Türkiye’nin sayılı Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan Manisa Organize Sanayi Bölgemizi de elbette her türlü tehdide karşı korumak çok önemli. Bölge sınırları içinde MOSB Polis Merkezimiz 7/24 hizmet veriyor. Ayrıca MOBESE sistemi kurulumu için de çalışmalarımız devam ediyor.

Türkiye de Sosyal Sorumluluk projeleri açısından örnek bir OSB olduğumuzu düşünüyorum. Bu kapsam da ilk olarak MOSB Gündüz Bakım Evi’ni kurduk. 140 çocuk kapasiteli ve tam gün hizmet veren gündüz bakım evinde çocuklarımızı uzman eğitimci kadromuzla yetiştiriyor ve geleceğe hazırlıyoruz. Devam eden diğer yatırımımız ise Zihinsel Engelliler İşyeri, Kafetarya ve Misafirhane. Ayrıca Bölgemizin ilk hizmet binasını da MOS-Art Sanat Galerisi’ne dönüştürmeyi planlıyoruz. MOSB Kampüs alanı içinde Sanayicimizin boş zamanlarını geçirebilecekleri, misafirlerini ağırlayabilecekleri günün şartlarına uygun, çağdaş bir konsepte tasarladığımız ve yapımı devam eden Sağlık Spor Kulübü ve Otel projemizde var. Ayrıca VI. Kısım çalışmalarımız da devam ediyor. Bölgemize 960.000 m2’lik bir alan daha ekliyoruz. Bölgemizi ülkemizin hedefleri doğrultusunda 2023’e hazırlıyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz toplantılar da Sanayicimize planladığımız bu stratejimizi anlatıyoruz. Geleceğimizi Sanayicilerimizin de istekleri doğrultusunda kurgulamak, onların fikir, öneri ve önceliklerine göre şekillendirmek istiyoruz” dedi.