Ara
Close this search box.

Dilek Sabancı Manisa OSB’yi Ziyaret Etti.

Dilek Sabancı Manisa OSB’yi Ziyaret Etti.

Dilek Sabancı Manisa OSB’yi Ziyaret Etti.

Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı İkinci Başkanı ve Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (Özel Olimpiyatlar Türkiye) Onursal Başkanı olan Dilek SABANCI, son günlerde adını sosyal sorumluluk projeleri ile duyuran Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi İdari Binasında gerçekleşen ziyarette, MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. Türek, Sn. Dilek Sabancı’ya engelli bireylere yönelik yaptıkları sosyal sorumluluk projelerini anlattı. Manisa OSB olarak, “Dilek Hanım’ın engelli gençler için yaptırdığı Gülen Yüzler Mesleki Rehabilitasyon ve İşyeri Merkezi bizim Z.E.K.İ. Atölye’mizin ilhan kaynağı oldu. Yapımına 2016 yılının Ocak ayında başladık ve Mayıs ayı itibariyle bitirilmesini planlıyoruz” dedi. Proje kapsamında zihinsel engelliler için korumalı iş yeri, kafeterya, misafirhane yapılacağını belirterek, İş Kanunu çerçevesinde engelli çalıştırma yükümlülüğü olan şirketlerce, korumalı bir iş yerinde istihdam edilecek zihinsel engelli gençlere iş imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Hedef Örnek OSB Olmak

“Özel MOSB Mesleki ve Teknik Lisesi’nde okuyan öğrenciler için yurt, kapalı spor salonu ve amfi inşaatlarımız hızla deva ediyor. Ayrıca MOSB-Art Sanat Galerisi ve Eğitim Vakfı ile eğitime vereceğimiz desteğin süreceğini de belirtmiştik. Manisa’mızda yaşayan ihtiyaç sahibi bedensel engelli vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere 200 adet Akülü Tekerlekli Sandalye’yi temin ederek T.C. Manisa Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne teslim ettik. Türkiye’deki kurum ve kuruluşlara örnek olmayı hedefliyoruz” dedi.

Keşke Her OSB MOSB Gibi Olsa

Keşke tüm iller; Manisa Organize Sanayi Bölgesi gibi, hem sanayide hem ticarette hem de sosyal sorumluluk projeleri konularında son derece başarılı ve duyarlı olabilse” diyen Dilek Sabancı, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’ye örnek olduğunu, yürütülen bu projelere ilham kaynağı olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Türkiye’de engellilerin en büyük sorununun alt yapı olduğunu belirten Dilek Sabancı “bir engellinin rahatlıkla dışarıya çıkabilmesi ve istediği yere gidebilmesi için alt yapının ona göre düzenlenmesi gerekir. Maalesef bu Türkiye’de yok. Bedensel ve görme engelli bireyler için konuşuyorum. Bedensel engelliler için alışveriş merkezleri, üniversiteler ve lüks oteller hariç genel açıdan baktığımızda bir alt yapı sorunu var. Fiziksel engelli bireyler sokağa çıkamıyor. Ben en büyük sorun olarak bunu görüyorum. İkincisi rehabilitasyon merkezlerinde sistemizasyon yok. Yani birbirleriyle eş değer değil. Bir standart yok. Bir takım rehabilitasyon merkezi açılmış ama hangi standartlara göre açıldığı ve denetimleri ne durumda olduğu konusunda yeterli bilgi yok. Kimileri gelir kaynağı olarak, devleti kandırmak için rehabilitasyon merkezi açmış. Bunların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok iyi denetleniyor olması lazım. Herkesin kendisini birer engelli adayı olarak görmesi lazım. Tüm sorunlar o zaman çözülür” dedi.

MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. Türek, Dilek Sabancı’ya ziyaretleri için teşekkür ederken, kendisi için özel yapılmış hediye ile, Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde eğitim gören zihinsel engelli öğrenciler tarafından yapılmış olan ve üzeride “Siz varsanız bıkmadan, yorulmadan; çalışarak, üreterek biz de varız diyerek hayata tutunan özel bireylere göstermiş olduğunuz ilgiden ve vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederiz” notu bulunan tabak takdim edildi.