Ara
Close this search box.

Arabuluculuk Haziran’dan Sonra Zorunlu Hale Geliyor

Arabuluculuk Haziran’dan Sonra Zorunlu Hale Geliyor

Arabuluculuk Haziran’dan Sonra Zorunlu Hale Geliyor

Açılış konuşmasını Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Sarıgözoğlu yaptı. Kendisinin de İzmir Barosuna kayıtlı bir avukat olduğunu söyleyen Sarıgözoğlu, Arabuluculuk Derneği Başkanı Avukat Mehmet Başoğlu ve Ebru Nomer’e “davetimizi kırmayarak bu gün bu konu hakkındaki bilgilerini paylaşmak üzere geldikleri için teşekkür ederim” dedi.

Sarıgözoğlu Arabuluculuğun tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri bir yöntem olduğunu ve hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olduğunu” söyledi. Ülkemizde bu konu hakkında yeni yeni bilinçlenme olmaya başladığını belirten Mustafa Sarıgözoğlu, “Bu sebeple Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak bizde bir bilgilendirme toplantısı yapmayı uygun gördük. Kendilerine bizlerle birlikte oldukları ve paylaşacakları bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Verimli bir toplantı olacağına inanıyorum.” dedi

İlk olarak Ebru Nomer Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk hakkında sunum yaparak katılımcılara bilgi verdi.

Nomer, Adalet Bakanlığı tarafından, taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkların tarafsız bir üçüncü kişi (arabulucu/ombudsman) yardımıyla mahkemeye gitmeden çözülmesi amacıyla hayata geçirilen arabuluculuk sisteminin zorunlu hale getirilme çalışmalarının Haziran ayında tamamlanacağı söyledi. Zorunlu arabuluculuk sistemi hakkında da bilgi veren Nomer “Önce arabulucuya gidiliyor, oradan sonuç alınmaması durumunda mahkemeye gidiyoruz. Ancak  Arabuluculuğa giden bütün sorunların genellikle mahkeme boyutuna ulaşmadan saatler içerisinde çözüme kavuştuğunu, özellikle işçi işveren uyuşmazlıklarında yüzde yüz anlaşma sağlandığını söyleyebilirim.” dedi.

Öte yandan arabuluculuk kapsamında yapılan görüşmelerde 2 saatlik ücret devlet tarafından karşılandığını ve bu süre içerisinde taraflarca anlaşma sağlandığı takdirde taraflara herhangi bir masraf yükü olmadığı aktarıldı. Seminerin soru cevap kısmında Av. Nomer ve Başoğlu arabuluculuk ile ilgili katılımcıların sorduğu soruları cevaplandırdı.

Arabulucular Demeği Başkanı Av. Başoğlu; “Bilindiği üzere ülkemizde arabuluculuk çok yeni bir yöntem olmasına rağmen, etkin olması ve hızlı çözümlere kavuşturması sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir. İş dünyası buna çok fazla önem vermektedir. Düzenlediğimiz bu seminerin oldukça verimli geçtiğini düşünüyoruz.” dedi.