Ara
Close this search box.

Zihinsel Engelli Gençlere Fabrika Yolunu Açan Zeki+ Projesi’nin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Zihinsel Engelli Gençlere Fabrika Yolunu Açan Zeki+ Projesi’nin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Zihinsel Engelli Gençlere Fabrika Yolunu Açan Zeki+ Projesi’nin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi, alanında Türkiye’de bir ilk olan Manisa OSB Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri (ZEKİ) Yaşam Merkezi’nin ikinci etabı olarak planlanan ZEKİ+ Projesi ile zihinsel engelli gençlere fabrika ortamında çalışabilme yolunu açmak için kolları sıvadı. 

Manisa OSB’nin önde gelen firmalarının ZEKİ Yaşam Merkezi’nde yer alan korumalı işyerlerinde, istihdam ettikleri Manisalı gençlere yönelik, eğitim ve destekler ile fabrika ortamına geçişlerinin sağlanması için geliştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2020 yılı Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazanan ZEKİ+ Projesi’nin tüm paydaşları ile birlikte açılış ve bilgilendirme toplantısı online yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa OSB Bölge Müdürü Funda KARABORAN, 6 yıl önce çalışmalarına başladıkları ZEKİ Yaşam Merkezi ile zihinsel engelli gençlerin istihdamını sağlamaktan ve bu süre içindeki kazanımları ile daha çok sosyalleşmelerine aracı olmaktan gurur duyduklarını belirtti. KARABORAN, “Projemizin, ülkemizdeki bilinirliğini ve yaygınlaşmasını sağlamak, toplumda farkındalık yaratmak için bölgemiz sanayicisi ile birlikte büyük bir gayret içindeyiz. Projemizin 2. fazında ise, korumalı işyerlerinin engelli bireylerin istihdam edildikleri izole yerler olmalarını engellemek amacıyla ZEKİ Yaşam Merkezi’nin devamı olan ZEKİ+ ‘ı hayata geçirmeye karar verdik.” dedi. 

Toplantıda konuşan Manisa İŞKUR İl Müdürü Eşref ASLAN, engelli bireylerin hem ekonomiye hem de topluma kazandırılmalarını sağlayan projenin başında bulunan Manisa Organize Sanayi Bölgesi ve diğer tüm destekçi kurum ve firmalara teşekkürlerini sundu. Sürecin başından beri iş birliği içinde olmaktan kurum olarak gurur duyduklarını ifade eden ASLAN, “Engelli bireyler ile birlikte dezavantajlı kadınlarımıza da istihdam imkanı yaratmak amacı güden ZEKİ+ Projesi’ne de kurum olarak her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı ve Proje Koordinatörü Savaş MIZRAK, özellikle dezavantajlı grupların istihdamını destekleyecek olan bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. 

ZEKİ Yaşam Merkezi’nde korumalı işyerleri bulunan Manisa OSB Firmaları da projenin 1. fazında olduğu gibi 2. fazında da yer almaktan mutluluk duyacaklarını belirttiler.

İKİNCİ FAZ: ZEKİ+ NEDİR?

Manisa OSB ZEKİ Yaşam Merkezi’nde uygulanacak pilot proje kapsamında, Manisa OSB’nin önde gelen firmaları Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş., Teleset Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş., Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş, ve Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.’nin işlettikleri korumalı işyerlerinde iş hayatına atılan Manisa’nın zihinsel engelli gençleri, ZEKİ+ Projesi ile fabrika ortamına geçiş yapacak.

Sosyal girişim sermayesi kapsamında, Manisa OSB’de faaliyet gösteren 6 firmadaki 54 zihinsel engelli bireyin istihdam edildiği ZEKİ Yaşam Merkezi’nin ikinci etabı olarak planlanan; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 yılı Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazanan  ZEKİ+ Projesi ile, zihinsel engelli bireylerin sosyal gelişimlerini desteklemek, iş hayatına entegrasyonlarını sağlamak, kendisine fırsat verilen, üreten ve kendi sosyal ortamını oluşturan bireyler olmalarını teşvik etmek üzere yeni bir model geliştirilecek. Proje kapsamında eğitim ve istihdam kalemleri ile yaygınlaştırma faaliyetleri öne çıkacak.

Proje ile ilgili konuşan Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. TÜREK, ZEKİ+ Projesi ile zihinsel engelli bireyler için bir istihdam ekosisteminin oluşturulacağını belirtti: “ZEKİ+ ile uyum sürecini başarı ile tamamlayan gençlerimizi fabrikalara göndereceğiz ve ZEKİ’de boşalan kadrolara yeni gençler istihdam edeceğiz. Böylelikle zihinsel engelli bireyler için sürdürülebilir bir istihdam ekosistemi oluşturmuş olacağız.” dedi. TÜREK, Manisa’da zihinsel engellilerin istihdamı için başlattıkları bu hareket ile tüm OSB’lere yine yeni bir örnek olmayı umduklarını ifade etti.