Ara
Close this search box.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk ÖZLÜ MOSB Sanayicisi İle Buluştu.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk ÖZLÜ MOSB Sanayicisi İle Buluştu.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk ÖZLÜ MOSB Sanayicisi İle Buluştu.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Manisa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sanayicileri ile buluştu.

Sn. Faruk Özlü’yü Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Sn. Mustafa Sarıgözoğlu ve MOSB Sanayicileri karşıladı. MOSB idari binasında gerçekleşen toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Recai Berber, Uğur Aydemir ve AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, MOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Kadir Murat Çam, Mehmet Bender ÖZOKUMUŞOĞLU, Denetim Kurulu Üyesi Faruk Can ve çok sayıda Bölge Sanayicisi katıldı.

Bakan Özlü MOSB ziyaretinde Sanayicileri  yüksek teknoloji ürünlerine yatırım yapmaya çağırdı. “YATIRIM PROJESİNE DEVLET YÜZDE 49 ORTAK OLACAK”

65. Hükümetin icraatçı ve reformist bir hükümet olarak kurulduğuna önemle işaret eden Sn.Özlü, yatırım ortamının iyileştirildiğini, sanayicinin önündeki yatırım engellerinin kaldırıldığını, yatırımcının teşvik edildiği ve desteklendiği bilgisini verdi. İleri teknoloji ürünlerinin üretimin yüzde 20’ler seviyesine çıkması gerektiğine de vurgulayan Bakan Özlü, “Yeni çıkarttığımız yasalarda devlet bu tür büyük projelerinize yüzde 49’a kadar ortak da olabilecek. Bunun anlamı riski paylaşmaktır. Bu nedenle işadamlarından yüksek teknolojili ürünlere yatırım yapmasını, yatırım yapmak için girişimde bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Özellikle orta ve yüksek teknolojili ürünlerinin geliştirilmesinin öncelikleri arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Özlü, İhracat içerisinde yüksek teknoloji ürünlerinin oranının biraz düşük olduğuna vurgu yaptı. Bakan Özlü, sanayici ve iş adamlarına bu yönde yatırım yapma çağrısında bulunarak; “İhracatımızın içerisinde yüksek teknolojili ürünleri oranı biraz düşük. Amacımız bunun yüzde 20’ler seviyesine çıkmasıdır. 65. Hükümetimiz icraatçı ve reformist bir hükümet olarak kuruldu. Başbakanımız sürekli yatırımcıların önüne turkuaz halı sereceğiz şeklinde ifade ediyor. Bunun anlamı yatırım ortamının iyileştirilmesi, sanayicimizin önündeki yatırım engellerin kaldırılması ve teşvik edilmesidir. Biliyorsunuz son zamanlarda çok kanun çıkardık. Özellikle yatırımcıların önünün açılmasına yönelik. Şimdi bunlarla ilgili uygulama usül ve esaslar çıkarılacak. Başbakanımızın tanımıyla artık konfeksiyoncu değil terzi usulü çalışacağız” dedi.

“DEVLET SANAYİ YATIRIMLARINI DESTEKLEYECEK” 

Yeni fikir ve projelere açık olduklarına önemle işaret eden Bakan Özlü; “Yani bir projeniz var. Bir fikriniz var. Bunu bakanlıklara anlatacaksınız. Müzakere edilip, görüşülüp, uzlaşıp el sıkışıp bunu destekleyeceğiz. Yeni çıkarttığımız yasalarda devlet bu tür büyük projelerinize yüzde 49’a kadar ortak da olabilecek. Bunun anlamı riski paylaşmaktır. Bunda da biliyorsunuz devlet kalıcı olmayacak. Belli bir süre sonra çıkacak. Ya bunu borsaya bırakacağız, ya da diğer yatırımcı ortak alacak. O bakımdan özellikle orta, yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin geliştirilmesi önceliklerimiz arasındadır. Bakın hep katma değeri yüksek ürünler diyoruz. Katma değeri yüksek demek aslında ileri teknoloji demek. O bakımdan sizlerden yüksek teknolojili ürünlere yatırım yapmanızı, yatırım yapmak için girişimde bulunmanızı bekliyoruz'” diye konuştu.

Bakan Sn. Özlü Saruhan Otel’de onuruna verilen akşam yemeğinde Manisa OSB Sanayicileri, Manisalı bürokrat ve işadamları ile buluştu. Samimi bir hava içerisinde geçen akşam yemeğinde Bakan Sn. Özlü, Manisa Sanayici ve iş adamlarını yakından tanıma fırsatını buldu.

Sn. Faruk Özlü yemeğe iştirak eden katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “Manisa’ya ikinci ziyaretim. Ziyaretimde gördüklerim beni gerçekten de büyük bir heyecana sevk etti. Bu iki ziyarette de Manisa’nın nasıl bir üretim aşkına sahip olduğunu net bir şekilde gördüm. Daha da önemlisi, Manisa’da çok nitelikli, teknoloji seviyesi yüksek yatırımların yapıldığına şahit oldum. Manisa, geçtiğimiz yıl, 4 milyar dolara yakın bir ihracat rakamına ulaştı. Bu başarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Manisa çok daha yüksek bir ihracat potansiyeline sahip, üretimde teknolojinin ağırlığını artırarak, yükte hafif ama pahada ağır çeken ürünlere yönelmesi gerekmektedir. Bunun için, Manisa’daki firmalarımızdan daha fazla Ar-Ge merkezi kurmalarını bekliyoruz. Biliyorsunuz, 15 personelle de Ar-Ge merkezi kurmanın önünü açtık. Tasarım merkezlerini de Ar-Ge merkezi gibi desteklemeye başladık. Biliyorum ki Manisa bunun çok daha fazlasını başarabilecek bir güce sahip” dedi.