Ara
Close this search box.

Sarıgözoğlu Çıraklık Merkezi Öğrencileri Karnelerini Törenle Aldı.

Sarıgözoğlu Çıraklık Merkezi Öğrencileri Karnelerini Törenle Aldı.

Sarıgözoğlu Çıraklık Merkezi Öğrencileri Karnelerini Törenle Aldı.

Sarıgözoğlu Çıraklık Merkezi yarıyıl tatiline giren öğrencilerine karnelerini MOSB Konferans Salonunda düzenlenen tören ile verdi.

Manisa’da 2, Aksaray ve Bursa’da birer olmak üzere toplam 4 fabrikası olan Sarıgözoğlu A.Ş de kalıp ve metal bölümlerinde eğitim gören 110 çırak öğrenci ilk yarı tatiline girdi. Manisa OSB konferans salonunda düzenlenen törenle kalıp ve metal bölümünde ilk on’a girip takdir ve teşekkür alan 20 öğrenciye karne verildi.

Sarıgözoğlu Hidrolik Makina ve Kalıp San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu, yaptığı açılış konuşmasında; “Biz 2013 yılında başlattığımız bu çalışma ile her yıl 100’ü aşkın işleri hazır olan çırak yetiştirip fabrikalarımıza kazandırıyoruz” dedi.

“Her yıl 100’den fazla çırak yetiştiriyoruz.” 

Bu yıl 59. yılını giren Sarıgözoğlu özellikle ünlü otomobil firmaları Mercedes, Audi, BMC, Ford, Jaguar, Opel, Volvo, Daimler, Volkswagen. Schuler, Peugeot, Bentley gibi markalara kalıp imalatı yapıyor. Sadece Aksaray fabrikasının Mercedes’in kamyonları için çalıştığını belirten Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu, “Sarıgözoğlu olarak dünyanın dört bir yanında ve 4 kıtada yer alan ünlü firmalara kalıp üretiyoruz. Bizim mesleğimizde teknik eleman yetiştirmek zor. Biz de Milli Eğitim Bakanlığımızın sağladığı imkânları kullanarak Manisa’da fabrika bünyesinde eğitim merkezi kuran ilk şirket olduk. Bugün Manisa OSB’de en az 7-8 fabrika da bizim gibi eğitim merkezlerini kurdu. Biz 2013 yılında başlattığımız bu çalışma ile her yıl işleri hazır olan 100’ü aşkın çırak yetiştirip fabrikalarımıza kazandırıyoruz. Milli Eğitim ve İş Kur koordinesinde, çıraklık eğitim merkezi ile ortaklaşa yapılan bu çalışmalarda haftanın 5 günü pratik ve bir günü teorik eğitim alan öğrencilerimizi istihdama kazandırıyoruz. Bugün burada 110 öğrencimiz arasında farkındalık yaratma adına takdir ve teşekkür almayı hak edenleri ödüllendirerek bir noktada onlar arasında rekabet yaratmaya çalışıyoruz. Rahmetli Mustafa Koç’un başlattığı “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” sloganıyla şirketimiz de açtığımız bu eğitim merkezleri eğiteme önemli katkı sağlıyor.” dedi.

“Öğrenciler öğretime kendilerini versinler” 

Manisa Milli Eğitim İl Müdürü Recep Dernekbaş, “Manisa’da çıraklık eğitim merkezlerini bitiren öğrencilere meslek lisesi diploması verilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığına bir rapor hazırladıklarını belirterek bu eğitimleri her müessesede çoğaltarak sanayideki teknik eleman ihtiyacına cevap vermek adına meslek edindirme anlamında önemli yol alabiliriz” diye konuştu.

Mehmet Tiryaki “Sarıgözoğlu bu eğitim merkezlerinin OSB’de öncüsü oldu.”

Tirsan Kardan San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki “Sarıgözoğlu firması bu eğitim merkezlerinin OSB’de öncüsü oldu. Sarıgözoğlu kardeşler Mustafa ve Levent ikilisi şirketin kurucusu babaları İsmail amcanın yanında yetiştiler. Şirketi dünya markası yaptılar. Bugün burada başarı ödülü alan öğrenciler zaman gelecek böyle müesseseler kuracak. Ancak önerim bu eğitime kendilerini versinler, çalışmak için önemli bir fırsat. Burada hem eğitim görüyorlar, hem para kazanıyorlar, bu çok önemli bir avantaj, ben kendilerine başarılı olmaları için “Beyaz Zambaklar” romanını okumalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere karneleri verildi.