Ara
Close this search box.

Sanayi Bakanı “Manisa Yüksek Teknoloji Üssü Olacak.”

Sanayi Bakanı “Manisa Yüksek Teknoloji Üssü Olacak.”

Sanayi Bakanı “Manisa Yüksek Teknoloji Üssü Olacak.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Manisa ziyaretinde Manisa OSB’deki firmalarda incelemelerde bulundu ve program çerçevesinde Manisa Valiliği ve Manisa OSB Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Bakan Işık, ziyareti boyunca teknoloji üretiminin ülke ekonomisine katkılarına vurgu yaptı. Programının ilk durağı olan Manisa OSB’deki Vestel fabrikasına sabah erken saatlerde gelen Bakan Işık, uzun süre incelemelerde bulundu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorludan bilgiler aldı. Teknoloji üreten firmaların ülkelere katkısını anlatırken, 1 milyon çalışanı olmayan bir firmanın 78 milyonluk Türkiye’den daha fazla ihracat yaptığını örnek vererek, Vestel’in dünya çapında bir teknoloji firması olacağına söyledi.

Ziyarette konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Manisa’nın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirterek, tarım noktasında olduğu kadar sanayide de iddialı bir şehir haline geldiğini söyledi.

Manisa’nın yüksek teknolojinin üretildiği bir merkez haline geleceğini belirterek, Türkiye’ye örnek bir şehir olacağını dile getiren Bakan Fikri Işık, şehrin artık teknoloji ihraç edeceğini söyledi. Bakan Işık sözlerine şöyle devam etti; “Son 12 yılda Manisa’nın ihracatı 10 kattan daha fazla artmış durumda. Manisa’yı yüksek teknolojide bir merkez olarak görmeyi arzu ediyoruz. Yerli üretimi desteklemek için Ar-Ge’ye çok ciddi bir destek veriyoruz. Ar-Ge’nin Manisa’da gelişiyor olması son derece sevindiricidir. Artık Manisa sadece ihracatıyla adından söz ettiren bir şehir değil aynı zamanda ileri teknoloji ihracatıyla kendinden bahsettirecek” dedi.

Vestel ziyaretinin ardından Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Manisa valisinden il hakkında bilgiler aldı.

Valilik ziyaretini takiben Muradiye Sanayi Bölgesindeki Mikromak Kalıp Metal Makine Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ve Manisa OSB’deki Sarıgözoğlu Hidrolik Makina ve Kalıp A.Ş. Fabrikalarını gezerek incelemelerde bulundu ve firma yetkililerinden bilgi aldı.

Bakan Fikri Işık ziyaret programının son durağında Manisa OSB Bölge Müdürlüğüne gelerek Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek’ten Bölge hakkında bilgiler aldı. Sayın Bakanın ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek Bölgenin 50 yıllık tarihi ve bu güne kadara hayata geçirilen yatırımlar ve hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 45.500 kişiye istihdam sağlayan Manisa OSB’nin yıllık dış ticaret hacminin 8,2 milyar dolara ulaştığını ve ihracat fazlası veren ender OSB’lerden biri olduğunu vurguladı.

Türek Sözlerine söyle devam etti; “ Manisa OSB sanayicisine sadece arsa tahsisi yapan bir OSB değildir. Ülkemizde pek çok OSB’nin sanayicisine verdiği hizmetlerin tamamının bir arada verildiği bir OSB’yiz. Arsa tahsisinden önce tüm altyapı çalışmaları tamamlanmış, hizmet kapısına kadar getirilmiş olan parselleri sanayicimize teslim ediyoruz. Bölge Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendi santralimizde üretiyoruz. Sanayicimize Enerji santralimizden sadece elektrik değil buhar ve sıcak suda veriyoruz ve bunun için gerekli alt yapı maliyetlerini de biz karşılıyoruz.

Bölgemizdeki Lojistik merkezimiz ve bölgemiz içerisinde yer alan gümrük müdürlüğümüzle gerekirse yerinde gümrükleme hizmeti vererek sanayicimizin ürünlerinin taşınmasında lojistik hizmeti verirken sınır tanımıyoruz. Menemen bağlantılı demir yolu hattımızla bölgemizden Aliağa biçerova limanına sevkiyat yapıyoruz.

Bölgemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan yetişmiş ara elaman ihtiyacına cevap verebilmek adına kendi meslek lisemizi yaptık. Okulumuz özel okul statüsünde olmasına rağmen tüm öğrencilerimiz burslu okuyor ve eğitim programı içerikleri bölge sanayicilerimizin talepleri doğrultusunda şekillendiriliyor. Sayın Valimizinde önerileri ile 1000 öğrenci kapasiteli yeni bir meslek lisesi projesini hayat geçirmek içinde çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında eğitim alanındaki önemli yatırımlarımızdan biriside 140 öğrenci kapasiteli kreşimiz geçtiğimiz yıl kapılarını öğrencilere açan kreşimizde Bölgemizde çalışan bayan personelimiz öncelikli olarak faydalanıyor ve sabah çocuklarını kreşimize bırakarak gönül rahatlığı ile işlerine gidiyor.

Sayın Bakanım Sizin de ifade ettiğiniz gibi artık Manisa’nın “İleri Teknoloji Merkezi” olması bizlerinde en büyük arzusu. Bunda en büyük payın Manisa OSB’li sanayiciler olarak bize düştüğünün farkındayız. Bu sebeple yeni genişleme alanı olan VI. Kısımda tüm firmalarımızın yararlanabileceği bir teknoloji geliştirme merkezi projemiz var. Bu kısımla ilgili olarak Bakanlığınızdan onayımızı aldık çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sanayi Bakanı Işık teknoloji geliştirme konusunda her zaman sanayiye destek verdiklerini bundan sonrada vermeye devam edeceklerini yineledi. başarılı çalışmalarından dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ve ekini kutladı.