Ara
Close this search box.

Manisa’da Eğitim-Sanayi İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

Manisa’da Eğitim-Sanayi İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

Manisa’da Eğitim-Sanayi İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi, stratejik hedefleri çerçevesinde yürüttüğü istihdama dayalı projelerine bir yenisini daha ekliyor. Manisa’nın genç yeni nesli için, organize sanayi bölgesinde nitelikli istihdam gücünü arttırmaya dayalı proje kapsamında, öncelikle gençlerin mesleki eğitime yönelmesi ve meslek lisesi mezunlarının da yetkinliklerinin arttırılması için güçlü paydaşlar bir araya geldi.

T.C. Manisa Valiliği, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı, MANİSA EĞİTİM-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKÜLÜ’ne imza attı.

Manisa OSB’nin sanayide istihdamı ve niteliği arttırmayı hedefleyen öncü projesi kapsamında, ilin öne çıkan paydaşlarının temsilcileri olan Manisa Valisi Sayın Yaşar KARADENİZ, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN ve Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sait TÜREK yeni neslin, sanayinin geleceğinde yer alması için bir araya geldi.

Manisa Valiliği makamında gerçekleşen törende konuşan Manisa Valisi Sayın Yaşar KARADENİZ, “Bugün protokolünü yapacağımız çalışmamız ile ortaokullardaki öğrencilerimiz ve meslek lisesindeki öğrencilerimizin sanayiyi ziyaret etmelerini sağlayarak oradaki staj imkânları hakkında bilgilendirecek; bu çalışmaları yaparak meslek liselerimizin de içini sanayimizin ihtiyacına göre dolduracağız.  Manisa içerisinde dahi tüm bu çalışmaları üst üste eklesek bile belki de yine karşılanamayacak miktarda bir ihtiyaç var. Bu işgücü ihtiyacını bir şekilde karşılamamız, yerine getirmemiz gerekiyor ki böylece işsizlerimizi iş sahibi yaparken üretimimizi artırarak ülke ekonomisinin ve il ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayalım. Projede emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, protokolün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN ise konuşmasında önemli olanın Manisa’daki gençlerimize, okullarımıza, çocuklarımıza sahip çıkmak ve onlara daha iyi bir geleceği yaşatabilmek olduğunu söyleyerek; “Bu anlamda Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz’in ve Organize Sanayi Bölgemizin başkanlığında Manisa Eğitim Sanayi İş birliği Projesi kapsamında özel sektör, kamu, kurumları ve sivil toplum kuruluşları noktasında böylesine bir iş birliği yapılmış olması bizim için mutluluk verici. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut okullarımızın organize sanayiye ulaşımları noktasında elektrikli otobüslerimizle hem eğitimcileri hem de öğrencilerimizi bir fiil taşıma noktasındaki hizmetlerimizle bu projeye katkıda bulunacağız” dedi.

Törende konuşan Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sait TÜREK, öğrencileri doğru yönlendirmenin önemine vurgu yaptı:

“Manisa OSB, geleneksel OSB’lerin çehresinin değiştiği ve yeni nesil OSB kavramının hızla öne çıktığı bu dönemde gelecek nesil OSB olmayı hedefliyor. Bu çerçevede benimsediğimiz büyüme, mükemmellik, dönüşüm ve sürdürülebilirlik stratejilerimize bağlı politikalarımızdan bir tanesi istihdam. Kadın, engelli, mesleki ve teknik istihdamın desteklenmesi faaliyetlerimiz ile yalnızca bölgemiz için değil hem Manisa ilimiz hem de ülkemiz sanayisi için büyük bir fırsat sunuyoruz. Manisa OSB olarak, aralarında çeşitli sektörlerin lider oyuncuları olmak üzere, bugün 200’ün üzerinde yerli ve yabancı firmamıza ev sahipliği yapıyoruz. Gerek bugünümüz gerekse geleceğimiz için istihdam kaynağını en etkin şekilde kullanmak çok önemli. Öncelikle Manisa merkezde yer alan ortaokul ve meslek lisesi öğrencilerine, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ni tanıma imkanı sunacak ve meslek seçimlerine etki edecek olan bu farkındalık projesi ile gençler istihdam olanaklarını keşfetme şansına sahip olacak. Geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımızı iş hayatında doğru yönlendirmek burada büyük önem taşıyor.” dedi.

Bu protokol ile, öğrencilere, rehberlerine ve diğer eğitmenlerine bölgeyi ve bölge firmalarını tanıtacaklarını, bölgede edinmiş oldukları deneyim ile onlara bir kariyer yönlendirmesi sağlarken sanayinin ihtiyacı olan nitelikli işgücü problemine de çözüm getireceklerini ifade eden Başkan Sait TÜREK, “Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda girişimci, üretken, endüstri ve hizmet alanlarının gereksinimine uygun teknik çalışanlar olarak yetişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz protokol ile binlerce öğrencinin geleceğine katkı sağlayacak olmaktan mutluyuz. Eğitim-sanayi iş birliği için örnek teşkil eden bu projede yer alan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

Protokol kapsamında çalışmalar farkındalık yaratma, yönlendirme, sanayici ile buluşturma ve sanayide ihtiyaç duyulan meslek gruplarına yönelik sertifika programları olmak üzere 4 etap olarak gerçekleştirilecek.

Projenin ilk etabında, sanayinin ihtiyacı olan alanların yer aldığı 7 mesleki ve teknik lisesinin öğretmenleri ile Manisa OSB ziyaret edilecek; sanayi bölgesi özellikle okulların meslek alanı şeflerine tanıtılacak.

Öğrenme Ekosistemi ve Dönüşüm Çalıştayı ile bölge sanayicisinin sanayi istihdamında yer alacak gençlerden beklentileri, geleceğin sanayicilerini yetiştirecek olan öğretmenlere aktarılacak ve eğitimciler nezdinde farkındalık yaratılacak.

Projenin II. ve III. etaplarında, pilot proje olarak sanayi istihdamında öne çıkan 7 Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde yer alan ve seçilen branşlarda okuyan 11. ve 12. sınıf öğrencileri sanayici ile buluşturulacak. Böylece, çocuklar sanayi ortamını deneyimleyebilecek; başarı öyküleri ile ilham veren sanayicileri dinlerken, sanayiyi yerinde görerek geleceklerine yön verecek kararlar alabilecekler.

Projenin son etabı olarak, Manisa OSB Eğitim ve Araştırma Geliştirme Vakfı (MOSEV) aracılığı ile nitelikli istihdam için paydaşların katkıları ile gerekli olan eğitimler ve programlar organize edilecek. Projenin ilk toplantısı, 23 Kasım’da, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşecek.