Ara
Close this search box.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Bir İlk’e Daha İmza Attı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Bir İlk’e Daha İmza Attı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Bir İlk’e Daha İmza Attı

Manisa OSB Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi’nde uygulanacak pilot proje kapsamında, Manisa OSB’nin önde gelen firmalarının işlettikleri korumalı işyerlerinde iş hayatına atılan Manisa’nın zihinsel engelli gençleri, “Manisa OSB Z.E.K.İ.+ Projesi” ile fabrika ortamına geçiş yapacak.

Manisa OSB’de 2017 yılından beri faaliyet gösteren ve alanında Türkiye’de bir ilk olan Manisa OSB Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri (Z.E.K.İ.)  Yaşam Merkezi’nin ikinci etabı olarak planlanan Z.E.K.İ.+ Projesi ile, Manisa OSB’nin önde gelen firmalarının Z.E.K.İ.’de yer alan korumalı işyerlerinde istihdam ettikleri Manisalı gençlere yönelik eğitim ve destekler ile, fabrika ortamına geçişlerinin sağlanması hedefleniyor. Zihinsel engelli bireylerin sosyal gelişimlerini desteklemek, iş hayatına entegrasyonlarını sağlamak, kendisine fırsat verilen, üreten ve kendi sosyal ortamını oluşturan bireyler olmalarını teşvik etmek üzere yeni bir model geliştirilecek. İlk olarak Z.E.K.İ.’de planlanan pilot projenin performans göstergelerine göre Z.E.K.İ.+ için daha sonra münferit bir merkez inşa edilmesi planlanıyor.

Sosyal gelişime, sanayiciden ve yerel otoritelerden de tam destek geldi. Manisa OSB’nin Z.E.K.İ.+ Projesi’nin istihdam kalemini hayata geçirmek üzere, Z.E.K.İ. Yaşam Merkezinde korumalı işyeri olan Teleset Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş., Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş., Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş. ve Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. firmaları, Manisa OSB ile İşbirliği Protokolü imzaladı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de projede iştirakçi olarak yer alıyor.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 yılı Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile hibe desteği almaya hak kazanan “Manisa OSB Z.E.K.İ.+ Projesi” ile birlikte, ZAFER Kalkınma Ajansı da Bakanlık’a sunduğu 12 projenin tamamına destek almaya hak kazanarak, en başarılı kalkınma ajansı oldu.

 

“ZİHİNSEL ENGELLİLER İÇİN SANAYİDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKOSİSTEM KURUYORUZ”

Proje sonuçlarının açıklanmasından sonra konuşan Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. TÜREK, Manisa OSB Z.E.K.İ.+ Projesi ile Türkiye’de yine bir ilke imza atmanın gururunu taşıdıklarını ve Manisa OSB olarak sosyal sorumluluk projeleri ile Manisa’ya ve Türkiye’ye katkı sağlamaktan onur duyduklarını dile getirdi. TÜREK: “Z.E.K.İ.’nin  ikinci  etabı olarak planladığımız projemiz ile zihinsel engellilerin çalışma hayatına sosyal uyum ve entegrasyonu noktasında bir adım daha atılacaktır. Z.E.K.İ.+ Projemiz ile 10 zihinsel engelli gencimiz, Bölge firmalarımızın da desteği ile istihdam edilecek, onlarla birlikte 20 dezavantajlı kadının da istihdamı sağlanacaktır. Bunun yanında, 100’ü zihinsel engelli olmak üzere 200 kişiye eğitim vereceğiz. Z.E.K.İ.+ ile uyum sürecini başarı ile tamamlayan gençlerimizi fabrikalara göndereceğiz ve Z.E.K.İ.’de boşalan kadrolara yeni gençler istihdam edeceğiz. Böylelikle zihinsel engelli bireyler için sürdürülebilir bir istihdam ekosistemi oluşturacağız.” dedi.

 

İş hayatında istihdam edilebilirliği en az olan zihinsel engelli bireylere yönelik pilot çalışmanın tüm OSB’lere yine yeni bir örnek olacağını umduklarını ekleyen Sait C. TÜREK, projeye iştirakçi olarak katılan tüm kurum ve kuruluşların, Manisa’da zihinsel engellilerin istihdamı için başlattıkları bu hareketin, tüm ülkeye yansıyacağından emin olduğunu vurgulayarak, “Proje iştirakçisi Bölge firmalarımız ile, Manisa’mızın değerli kamu kurumlarına, projemize başvuru aşamasındaki desteklerinden ötürü teşekkür eder, proje ekibimizi yürekten tebrik ederim. Proje onay sürecinde nihai kararı vererek, projemize verdiği destek ile bir kez daha arkamızda olduğunu bize hissettiren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK başta olmak üzere, süreç boyunca proje geliştirme çalışmaları için desteğini esirgemeyen Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz ile Zafer Kalkınma Ajansımız ve ekibine de en derin teşekkürlerimizi sunar, projemizin oluşumunda yönlendirmeleri ile desteklerini esirgemeyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza da şükranlarımızı sunarız” dedi.