Ara
Close this search box.

Japon Yatırımcılar Manisa OSB’ye Hayran Kaldı.

Japon Yatırımcılar Manisa OSB’ye Hayran Kaldı.

Japon Yatırımcılar Manisa OSB’ye Hayran Kaldı.

Japon yatırımcılar, gözünü ‘yatırım yapılabilecek en iyi 10 sanayi bölgesinden birisi’ olarak seçilen Manisa OSB’ye çevirdi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin konumu itibariyle istihdama, üretime, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan, kaliteli ve uygun maliyetli altyapı hizmetlerinin yanında eğitim, sağlık, güvenlik ve sosyal sorumluluk alanlarında yapmış olduğu yatırımlarla da hem Türkiye’de hem de dünyada başarılı çalışmaları ile örnek gösterilen ve birçok yabancı yatırımcının cazibe merkezi haline gelen Manisa OSB, Japon yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Japonya Orta Doğu İşbirliği Merkezi (JCCME), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), İzmir ve ZAFER Kalkınma Ajansları işbirliği organizasyonu ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde Japon yatırımcılar bir dizi ziyaretlerde bulundu. Türkiye’de ve Manisa’da yatırım ortamını tanımak amacıyla Manisa’ya gelen Japon yatırımcı heyeti Manisa Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra Manisa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Heyet, Manisa OSB Bölge Müdürü Funda Karaboran tarafından karşılandı.  Japon heyete, Manisa OSB hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Gerçekleşen toplantı sonrasında Japon heyete Manisa Organize Sanayi Bölge de saha gezisi düzenlendi. Japon misafirler, Manisa OSB’nin alt-üst yapıları, mevcut proje ve yatırımlarına hayran kaldı.

Heyetin Manisa OSB ziyaretini Japon yatırımcıların Türkiye’ye duyduğu bir güven olarak yorumlayan Manisa OSB Bölge Müdürü Funda Karaboran, bölgedeki yabancı yatırımların önemine değindi. Japon temsilcilere hitap eden Karaboran, “Daha önce 2015 yılında, Bölgemizde otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren firma temsilcilerimiz ile birlikte Tokyo, Kyoto ve Osaka’ya bir iş ve inceleme gezisi düzenlemiştik. Tokyo’da JAPIA ve Nomura Araştırma Enstitüsünü ziyaret etmiş, ayrıca T.C. Tokyo Ticaret Müşavirliği, JETRO ve UN işbirliği ile firmalarımızın kendileri tanıtarak ardından Japon firmalar ile B2B görüşmeler gerçekleştirdiği bir etkinlik organize etmiştik. Bu seyahatimiz tüm katılımcılarımız için çok verimli geçmişti. JCCME ve UNIDO’nun geçtiğimiz haftalarda bölgemize gerçekleştirdiği ziyarette de bundan kendilerine bahsetmiş ve etkinliğimizin bir benzerinin İzmir ve Manisa illerimizi kapsayacak şekilde organize edilmesinden mutluluk duyduğumuzu dile getirmiştik. Ve bugün değerli misafirlerimizle bölgemizdeyiz. Heyetin Manisa OSB’deki girişimlerinin verimli geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.