Ara
Close this search box.

İpek Kâğıt Bölgemizde Büyümeye Devam Ediyor.

İpek Kâğıt Bölgemizde Büyümeye Devam Ediyor.

İpek Kâğıt Bölgemizde Büyümeye Devam Ediyor.

Eczacıbaşı Holding bünyesindeki İpek Kağıt, biri Manisa Organize Sanayi Bölgesi, diğeri ise Kazakistan’ın başkenti Astana’da, toplam 300 milyon liralık yatırımla kurulan son teknolojiye sahip iki fabrikasını törenle hizmete açtı.

Türkiye’de temizlik kağıdı sektörünün öncü firmalarından İpek Kağıt’ın iki yeni fabrikasının açılışı için düzenlenen törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek, Manisa Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan ile Eczacıbaşı Topluluğu üst düzey yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yapılan iki yeni yatırımla üretim kapasitelerini yüzde 65 artıracaklarını ve Türkiye’de ilk kez mesane pedi üretimi yapılacağını açıkladı. Açılış töreninde konuşan Bülent Eczacıbaşı, iki yeni yatırımı hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Temizlik kağıdının bilinmediği bir dönemde sektöre adım attıklarını dile getiren Eczacıbaşı, sürekli yenilikçilik anlayışı ile büyüdüklerini söyledi. Bölgesel güç olmayı hedeflediklerini vurgulayan Eczacıbaşı, Manisa’daki fabrikanın yanı sıra    4 bin kilometre uzaklıktaki Kırgızistan’ın Astana şehrinde de aynı anda açılış yaptıklarını kaydetti. Yeni yatırımlarla İpek Kağıt’ın üretim kapasitesini yüzde 65 büyüteceğini dile getiren Eczacıbaşı, “ipek Kağıt kurulduğu ilk günden bugüne sürekli yenilikçilik anlayışı ile tüketicilerin hayatına değer katan ürünleriyle temizlik kağıdı sektörünün öncü ve lider kuruluşu olarak bizleri gururlandırıyor. Bugün aynı anda açılışını gerçekleştirdiğimiz birbirine 4 bin kilometre uzaklıktaki Manisa ve Kazakistan tesislerimizle, İpek Kağıt’ın kalitesini, teknolojisini ve yenilikçiliğini daha da güçlendiriyoruz” dedi.

İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli de, 2012 yılında bölgesel güç haline gelme hedefiyle atağa kalktıklarını belirterek, “Bu dönemde çok hızlı bir büyüme ivmesi yakalayarak, temizlik kağıtları pazarında Türkiye’deki liderliğimizi sürdürürken ihracatımızı beş kıtada 60 ülkenin üzerine çıkardık. 5 yıl içinde ise aynı ivmeyle yurt dışında dört kat büyürken, yurtiçi ve yurtdışı toplam ciromuzu ikiye katlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Nişli, yeni pazarlara odaklandıklarını söyledi. Yeni kağıt üretim tesisi ile ilgili teknik bilgiler veren Nişli, “Manisa’da en yeni ve ileri teknolojilerin kullanıldığı tesis yatırımı 20 ayda tamamlandı. Bu yatırımın en önemli bölümünü oluşturan yeni kağıt makinesi, 5.60 metre genişliği ve 2 bin 200 m/dakika hızıyla, kağıt üretim kapasitesini yüzde 65 artırdı. Günde 3 bin kilometrenin üzerinde kağıt üretilen yeni tesisin eklenmesiyle, İpek Kağıt’ın toplam üretim kapasitesi yıllık 110 bin tondan 180 bin tona çıktı” dedi.

MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ise “İpek Kağıt’ın 24.000 m2’lik yeni tesisinde son teknolojiyi kullanarak, çevreye duyarlı bir tesis inşa etmiş olduğu görülüyor. Biz, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk projelerinde yer alan firmaları, Bölgemizde çok daha fazla görmek istiyoruz. Eczacıbaşı Gurubu, sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemizde örnek firmalarımız arasında yer almaktadır. Bu sebeple, Eczacıbaşı Gurubunu bütün kalbimle kutluyorum“ dedi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da, Manisa’nın yatırım için çok uygun bir şehir olduğunu söyledi. Vali Bektaş, “Ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından birisinin önemli iki yatırımını birbirinden uzak coğrafyalarda ama manevi olarak bütünleşik coğrafyalardaki yatırımını gerçekleştireceğiz. Doğrusu Manisa yatırım için doğru bir adres. Belki gelecekte çok daha fazla bahsedilecek bir adres. Ciddi anlamda yatırımlar için bir cazibe merkezi. Bizde yatırımların çokluğundan kaynaklanan sorunlar var. Yatırımları belli bir stratejiye belli bir çizgiye oturtmanın ve yatırımcılarımızın ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için çeşitli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu çerçevede sanayimizde bir bütün olarak geleceğe katkı vermek amacıyla mesleki anlamda sahada çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Eş zamanlı olarak hem Kazakistan da hem de Manisa’daki fabrikaların açılışları gerçekleştirildi.