Ara
Close this search box.

Bölgemize Yüzde Yüz Yabancı Sermayeli Bir Katılımcı Daha…

Bölgemize Yüzde Yüz Yabancı Sermayeli Bir Katılımcı Daha…

Bölgemize Yüzde Yüz Yabancı Sermayeli Bir Katılımcı Daha…

Belçika’nın dünyaca ünlü markası La Lorraine Manisa Organize Sanayisi Bölgesi’nde gerçekleştirdiği 100 Milyon TL yatırımla Türkiye’nin unlu mamül, pasta ve fırıncılık alanındaki alışkanlıklarına yeni bir anlayış getirecek.

Unlu mamul, pasta ve fırıncılık sektöründe yüzde yüz Belçika sermayeli bir aile işletmesi olarak 77 yıldır aynı alanda faaliyet gösteren La Lorraine Unlu Mamüller Grubu’nun dünya genelinde Belçika’da 9, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya’da birer adet olmak üzere toplam 12 üretim tesisi bulunmaktadır. 2015 yılında 620 milyon Euro’nun üzerinde bir ciroya ulaşan La Lorraine’in 13. tesisi ise Türkiye’de Manisa’da bulunuyor. Manisa OSB’de 40 dönüm arazi üzerinde 20 bin metrekare kapalı alan olarak inşa edilen ve ileri teknolojiden faydalanılarak hayata geçirilen tesis tüm grubun üretim tesisleri içerisinde de en gözde fabrika olma özelliğini taşıyor.

La Lorraine CEO’su Guido Vanherpe yaptığı konuşmasında “2015 yılında Türkiye’ye fabrika yatırım kararı aldık ve bugün 1500 noktada hizmet veriyoruz. 2017 yılı sonunda 5000 noktaya ulaşmayı ve ciroyu iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.”dedi.

Bu dönemde yabancı bir yatırımın ülkemize gelip özellikle bu sektörde büyük bir yatırım yapıyor olmasının ülkemiz için diğer yabancı yatırımcılara iyi bir örnek olacağını belirten La Lorraine Türkiye Genel Müdürü Burak Deniz: “La Lorraine, sektöre canlılık ve dinamizm katarken, Türk tüketicisine Avrupa’nın tecrübesini getirecek. Ekmek grubunda çok iddialıyız. Ekmekte de tıpkı diğer ürünlerimizde olduğu gibi daha nitelikli, katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz. Bugün İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunan La Lorraine’in bu yılın sonuna kadar Adana’da da olacaktır. Türkiye üretim tesisinden, bölgedeki farklı ülkelere de ihracat yapmayı planlıyoruz. La Lorraine olarak, özellikle Ortadoğu’ya Türkiye’den ihracat yapmayı planlıyoruz. Türkiye’ye yatırım yaparken lokasyon olarak İzmir’e dolayısıyla limana yakın olan Manisa’yı tercih etmemizin bir sebebi de budur” açıklamasında bulundu.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Sarıgözoğlu açılış konuşmasında “100 milyon TL’lik yatırım tutarı ile 320 kişilik istihdama ulaşacak olan ve Bölgemizin ilk Belçikalı doğrudan yabancı yatırımcısı olan La Lorraine firmasının açılışında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Her yatırım yeniliktir, her firma beraberinde kurum kültürü ve iş yapma modellerini getirir. La Lorraine’in de Bölgemize ve şehrimize yeni renkler katacağına Ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” diyerek La Lorraine ailesi ve yeni çalışanlarını tebrik etti.