Ara
Close this search box.

Başbakan MOSB Zeki Projesini örnek gösterdi

Başbakan MOSB Zeki Projesini örnek gösterdi

Başbakan MOSB Zeki Projesini örnek gösterdi

Manisa OSB tarafından hayata geçen ZEKİ Projesi, Başbakan Yıldırım’ın da ilgisini çekti. Manisa’da korumalı iş yeri projesinin başlatıldığına vurgu yapan Başbakan Yıldırım, “Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk uygulamayı gördük. Çok güzel bir örnek olan bu projelerin sayısını bütün OSB’lerde yaygınlaştıracağız. İnşallah 2018’de 5 bin kardeşimiz işe başlayacak” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Silence Otel’de düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğinde, “5 bin engelli vatandaşı 2018’de işe başlatacağız” müjdesi verdi. Engelliler programının en fazla duygulandığı programlardan biri olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gece gündüz demeden çalıştıklarını, ülkenin dağ gibi sorunlarını dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini söyledi. Başbakan Yıldırım, Manisa Organize Sanayi Bölgesi tarafından hayata geçirilen Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Projesi’nin (ZEKİ) örnek bir proje olduğunu kaydetti. Manisa’da korumalı iş yeri projesinin başlatıldığına vurgu yapan Yıldırım, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk uygulamayı gördüklerini ifade etti.

Z.E.K.İ. YAŞAM MERKEZİ HAKKINDA

Manisa OSB Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri alanında ilk ve tek projedir. Bu proje sayesinde 23 yaşından gün almış ve özel eğitim gören 34 zihinsel engelli birey Ekim 2017 itibariyle Bölge firmaları tarafından istihdam edilerek iş ve aylık gelir sahibi oldu.  Aynı zamanda, firmalar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalıştırmakla yükümlü olduğu engelli personeli bu proje ile istihdam etti.