Doğalgaz Dağıtımı

Doğalgaz

Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Ege Bölgesi’nde sanayicisine doğalgaz hizmetini veren ilk Organize Sanayi Bölgesi olma ünvanına sahiptir.

Doğalgaz gerek fiyatı, gerekse çevresel avantajları sebebiyle günümüzde tercih edilir bir yakıt durumuna gelmiştir. Bu avantajları Bölge sanayicilerinin hizmetine sunmak amacıyla; doğalgaz dağıtım şebekesi ve basınç düşürme istasyonlarının yapımı için Temmuz 2002’de sözleşme imzalanmış ve çok kısa bir sürede tamamlanarak 03 Nisan 2003 tarihinde ilk doğalgaz kullanımına başlanmıştır.

Doğalgaz dağıtım şebekesi ve istasyonlarının yapım işi kapsamında, 8 adet 12.000 m³/s basınç düşürme istasyonu ve 9 km’si çelik, 21 km’si polietilen malzemeden olmak üzere ara hatlarla beraber toplam 33 km doğalgaz hattı yapılmıştır. ilk olarak 2003 yılında BOTAŞ’la ilk olarak yıllık 25 milyon m³ doğalgaz kullanım sözleşmesi imzalanmıştır.

Şu anda Manisa Organize Sanayi Bölgesinde MOSB Enerji Santrali ile birlikte toplam 115 firmaya doğalgaz temin edilmekte olup yıllık tüketim miktarı 245.000.000.Sm³'e ulaşmıştır.  

Doğalgaz altyapısını işletmek için Bölgemiz bünyesinde 1 mühendis 4 teknisyenden oluşan Doğalgaz ve Mekanik İşler Birimi bulunmaktadır.

Vardiya usulü çalışan ve 24 saat hizmet veren bu ekibin görevleri şöyledir:

  • Doğalgaz alt yapısının kesintisiz gaz sağlayacak şekilde işletmek.
  • Bölge RMS-B ve müşteri RMS-C istasyonlarının bakımını yapmak.
  • Doğalgaz istasyonlarında bulunan sayaç ve ekipmanların kontrolünü ve sayaç kalibrasyonlarının yasal süresi içinde yaptırılmasını sağlamak.
  • Doğalgaz altyapısını üzerinde gerçekleştirilecek her türlü kazı ve işlemi takip edip işlemlerin güvenli olarak yapılmasını sağlamak.
  • Doğalgaz hatlarına yapılacak ilavelerde yapılan işin kontrol, testlerini yapıp onaylamak.
  • Doğalgaz alacak olan firmaların müracaatlarının değerlendirilip, abonelik için gerekli şartları (Sözleşme, depozito) yerine getirmeleri sağlamak.
  • Doğalgaz tesisatı kuracak firmaların tesisata ait işe başlama dosyalarını kontrol edip, kurulacak kapasitenin mevcut altyapı kapasitesini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek. Karşılamaması halinde kapasiteyi sağlayacak altyapı yatırımını yapmak. Tesisatın tamamlanmasının ardından gaz açılışını yapmak.
  • Firmaların talep ettiği doğalgazın satın alınmasında BOTAŞ ve diğer Satış Lisansı sahibi firmalarla görüşüp gerekli gazı tedarik etmek.
  • Ay sonunda firmaların kullandıkları doğalgaz miktarını hesaplayıp faturalandırmak.
  • Doğalgaz tesisatı, buhar hatları ile bina içi sıhhi tesisat, ısıtma soğutma tesisatları, havalandırma ve yangın tesisatlarını ilgili yönetmelik ve standartlara göre kontrol etmek ve onaylamak. Bölgemiz tarafından yapılacak bu tesisatlara ait Teknik Şartname, Keşif ve projelerini hazırlamak.

 

 

ONLİNE
İŞLEMLER
SIKÇA SORULAN SORULAR ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSA

Bir Saat İçerisinde 3 Mesaj Gönderebilirsiniz!
Saatlik Mesaj Gönderilim Limitiniz Dolmuştur.

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir.
Yetkililerimiz En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceklerdir.

Bir Hata Oluştu!

Üyeliğinizin aktivasyonu için size bir mail gönderdik. Lütfen mailden adresinizi doğrulayınız.

Bir Hata Oluştu! Lütfen Daha Sonra Tekrar Deneyiniz.