Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi

mosb  atıksu arıtma tesisi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların bir bölümünün arıtıldığı 6.500 m³/gün kapasiteli Merkezi Biyolojik ve Kimyasal Atıksu Arıtma Tesisi Haziran 1993'te tamamlanmış ve fiili arıtma faaliyetini günümüze dek kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Diğer yandan Organize Sanayi Bölgesinde giderek artan sanayi yapılaşmaya paralel olarak artan atıksu miktarı sebebiyle mevcut Atıksu Arıtma Tesisinin hidrolik kapasitesinin arttırılması gerektiği tespit edilmiş ve Atıksu Arıtma Tesisin II. kısmının yapımına karar verilmiştir.

1998 yılında ihale edilen ve Ağustos 1998'de OTV (Fransa)-HİDRO-OTV-AKFEN konsorsiyumu ile yapım sözleşmesi imzalanan, 15.000 m3/gün atıksu arıtma kapasiteli Tesisin II. kısmının yapımı tamamlanarak Aralık 2001 tarihi itibari ile işletmeye alınmıştır.      

51.460 m² alan üzerine kurulu ve toplam kapasitesi 21.500 m³/gün olan Atıksı Arıtma Tesisi Bölgenin tümünde faaliyetine devam eden firmaların arıtma ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterliliktedir.

Arıtma Tesisinin çamur susuzlaştırma ekipmanları, Belt Filtre Pres ile susuzlaştırma sisteminden dekantör ile çamur susuzlaştırma sistemine çevrilmiştir. Arıtma Tesisinde çamur susuzlaştırma ünitesinden çıkan % 27 kuruluk oranına sahip olan çamur keki, atık bertaraf tesisi ile yapılan sözleşme kapsamında, kamyonlar ile atık bertaraf tesislerine gönderilerek bertaraf ettirilmektedir.

Yıllardır disiplin içerisinde sürdürdüğü çevresel faaliyetleri ile diğer organize sanayi bölgelerine örnek olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, bu yeni yatırımları ile de ekonomik ve sanayi faaliyetlerin ekoloji ile barışık olabileceğini bir kez daha kanıtlamaktadır.

 

ONLİNE
İŞLEMLER
SIKÇA SORULAN SORULAR ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSA

Bir Saat İçerisinde 3 Mesaj Gönderebilirsiniz!
Saatlik Mesaj Gönderilim Limitiniz Dolmuştur.

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir.
Yetkililerimiz En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceklerdir.

Bir Hata Oluştu!

Üyeliğinizin aktivasyonu için size bir mail gönderdik. Lütfen mailden adresinizi doğrulayınız.

Bir Hata Oluştu! Lütfen Daha Sonra Tekrar Deneyiniz.