» Ana Sayfa
» Tarihçe
» Firmalar
» Hizmetler
» Yatırımcı İlişkileri
» Rakamlarla MOSB
» Yönetim Organları
» Mevzuat
» Basında MOSB
» Fotoğraflarla MOSB
» MOSB Dergisi
» MOSB Çevre Komisyonu
» İlk 500 Sanayi Kuruluşu
» Lisanssız Üretim
» Ulusal Linkler
» T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
» Hazine Müsteşarlığı
» TOBB
» Resmi Gazete
» Türk Standartları Enstitüsü
» Yabancı Sermaye Derneği
» Devlet İstatistik Enstitüsü
» KOSGEB
» Yerel Linkler
» Manisa Valiliği
» Manisa Belediyesi
» Manisa Ticaret ve Sanayi Odası
» Celal Bayar Üniversitesi
 MOSTEM'e Son Teknoloji Atölye ve Laboratuvar 

Bölge Yönetimimizin başarılı çalışmalarından birisi olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (MOSTEM) 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılına hazırlanıyor.

Bölgemiz Eğitim Kampusundaki alanda geçtiğimiz yıl eğitim ve öğretime başlayan Teknik ve Endüstri Meslek Lisemizde 9. Sınıfta toplam 180 öğrenci eğitim aldı. 9. Sınıfta genel kültür derslerini ortak dersler olarak alan öğrenciler 10. Sınıfta kendi branşlarında son teknoloji ile donatılmış, modern laboratuar ve atölyelerde eğitim almaya devam edecekler.

Eğitim programının içeriği Bölge firmalarımızın ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak hazırlanmış olan okulumuzda öğrenciler Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Lisesi bölümlerinde eğitim alacaklar. Öğrencilerin her iki okul türünde de kayıt yaptırıp eğitim alabilmeleri için, ilköğretim 8 sınıfta girdikleri SBS sınavı sonucuna göre aldığı puan dikkate alınarak,  OGS karşılığı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistem içersinde yerleştirilmeleri gerekmekte. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (MOSTEM)’de eğitim görmeye hak kazanan Öğrenciler;

Anadolu Meslek Lisesinde
1. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanında
a. Endüstriyel Kontrol
b. Mekatronik  
2. Makine Teknolojiler Alanında
a. Bilgisayarlı Makine İmalatı
b. Makine Bakım Onarım  

Anadolu Teknik Lisesinde ise
1. Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında
a. Elektrikli ev aletleri Teknik servisçiliği
b. Endüstriyel Bakım Onarım
c. Haberleşme sistemleri     
2. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanında
a. Endüstriyel Kontrol
b. Mekatronik  
dallarında eğitim alabilecekler

9. sınıfta genel kültür derslerini alan öğrenciler 10. sınıfta ana mesleğin alan ortak derslerini alacaklar, 11. sınıftan itibaren öğrenciler ana meslek alanının alt dallarından bir dal seçerek 11 ve 12. sınıfta da ana meslek alanının alt dalında kalifiye eleman olarak yetişebilecekleri meslek derslerini alarak mezun olacaklar. Öğrencilerin mezun olabilmesi için ayrıca 300 saatlik mesleki stajlarını işletmelerde yapmaları gerekecek, bu staj çalışmasının 1/3 oranındaki süre 10. sınıfta kalanı ise 11 ve 12. sınıfta yapılacak.

2010-2011 Eğitim - öğretim yılında 180 öğrenciyle eğitime başlayan MOSTEM 2011-2012 eğitim öğretim yılında yeni kayıtlarla birlikte 390 öğrenciye eğitim verecek. MOSTEM profesyonel eğitim kadrosunun yanı sıra eğitim içeriğindeki ana meslek dallarının mesleki işlevlerini yerine getirecek olan atölye ve laboratuarların donanımı ile de eğitim kalitesini artırmaya ve buna bağlı olarak mezun öğrencilerine istihdamda rekabet üstünlüğü sağlamayı hedefliyor.

Okulun laboratuar kurulum çalışmaları için MOSTEM Okul Müdürü Abdülkadir TAŞKENT, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Konunun Uzmanları, Bölgemiz Sanayicilerinin Temsilcileri ve Bölgemiz Yetkililerinin yer aldığı bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyonun çalışmalarına bağlı olarak laboratuar malzemelerinin teknik özellikleri belirlenmekte ve kurulum çalışmaları bu komisyon tarafından yürütülmekte.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılı eylül ayında hazır hale gelecek olan Atölye ve laboratuarlarda; Eğitim ve Üretime uygun 6 Eksenli Robot Kolları, CNC Torna Tezgahları, CNC Ferze Tezgahları, CNC Dik İşleme, Tos Tezgahları ve bunlara uygun Simülasyon Programları, İleri Seviye Nesne Tanıma Sensörleri Eğitim Setleri, Hidrolik Elektro Hidrolik Eğitim Setleri, Beyaz Eşya Eğitim Setleri, Pic ve Pic Kontrollü Modüler İmalat Sistemleri ve Simülasyon Laboratuarı, Servo Motor Teknolojisi Eğitim Setleri, Bilgisayar Multi Medya Laboratuarı gibi pek çok makine, malzeme ve teçhizat bulunacak.

Sanayiye uygun eğitim içeriğinin yanında uzman kadrolar ve sanayicilerimizin işbirliği ile hazırlanan modern laboratuarlarıyla MOSTEM 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında yeni öğrencilerini bekliyor.

Eklenme : 14.07.2011 Okunma : 11345  

Yazdırılabilir Sayfa

« Geri Dön
» Hanovver Sanayi Fuarı

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» Endüstriyel İşletmelerde Yangın Güvenliği Paneli

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» KAIZEN Sürekli Gelişim Semineri

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» 10. Dünya Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» Kreşimiz Açıldı.

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» Kampüs Alanımızdaki Tesisler Faaliyete Başladı

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» Yeni Bölge Müdürlüğü Binamıza Taşındık.

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» Zorunlu Deprem Sigortası

6305 sayılı kanunla firmalarımızdan elektrik abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortası istenece... 

» Yeni Teşvik Sisteminde MOSB'un Avantajları

Detaylar İçin Tıklayınız... 

» OSB UYGULAMA YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Detaylar İçin Lütfen Tıklayın... 

Duyuru Arşivi »

Site Haritası

Kullanım Şartları

Gizlilik

English

Copyright © 2007

 
 
Gerİ
İlerİ
Kapat
 Yön Tuşlarını Kullanabilirsiniz